Z Teatru im. J. Słowackiego, Drogą Królewską na Wawel

Taką trasę obrała sobie klasa 1D, jako cel wycieczki

w dniu 20 listopada 2018 r.

Najpierw obejrzeliśmy w Teatrze im. Juliusza Słowackiego Zemstę Aleksandra Fredry w reżyserii Anny Augustynowicz.                                                                                               

Współczesna scenografia i kostiumy, ale tradycyjny przekaz językowy, chociaż niemal całkowicie pozbawiony komizmu. Śmiechu mało, gdyż ta adaptacja komedii Fredry- poety romantycznego pokazuje, że mimo przyjętej przez niego konwencji wypowiedzi, pisał on rzeczy poważne. I w takim też nastroju, zmuszeni do ponownej analizy utworu, a jednocześnie oczarowani grą aktorów, ruszamy odkrywać piękno zabytków na trasie Drogi Królewskiej.

Rozpoczynamy od Barbakanu przez bramę i ulicę Floriańską, Rynek Główny oraz ulice Grodzką i Kanoniczą do Zamku Królewskiego na Wawelu. Przechodząc ulicą Floriańską spoglądamy na Dom Jana Matejki, kawiarnię Jama Michalika oraz Muzeum Farmacji. Przed nami Bazylika Mariacka, to znak, że jesteśmy na Rynku Głównym, którego centralne miejsce zajmują Sukiennice. Spoglądamy na wyższą wieżę Kościoła Mariackiego, z której grany jest hejnał. Jeszcze zdjęcie pod pomnikiem Adama Mickiewicza i wychodzimy z Rynku obok kościółka św. Wojciecha przez ulicę Grodzką w stronę Wawelu. Po drodze mijamy place Dominikański i Wszystkich Świętych z kościołami Dominikanów i Franciszkanów, w którym znajdują się witraże wykonane wg  projektu Stanisława Wyspiańskiego. Obok zwracamy uwagę na pałac Wielopolskich- obecną siedzibę krakowskiego magistratu. Idąc dalej ulicą Grodzką widzimy wieże romańskiego kościoła św. Andrzeja oraz barokowy kościół św. św. Piotra i Pawła z charakterystycznymi posągami apostołów, we wnętrzu którego znajduje się grobowiec ks. Piotra Skargi. Przechodzimy obok placu św. Marii Magdaleny i kościółka św. Idziego, a przed nami wyłania się widok na wzgórze wawelskie. Celem naszej wizyty na Wawelu jest zwiedzenie Reprezentacyjnych Komnat Królewskich. Korzystamy z akcji „Darmowy listopad”, której inicjatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Renesansowy zamek królewski słynie z arkadowego dziedzińca oraz wyposażenia wnętrz. Zwiedzanie pod kierunkiem pani przewodnik rozpoczynamy na parterze, w apartamencie wielkorządców krakowskich. Następnie udajemy się na II piętro pałacu , gdzie w jego wschodnim i północnym skrzydle mieszczą się sale reprezentacyjne. Na szczególną uwagę zasługuje Sala Poselska zwana też Pod Głowami oraz Sala Senatorska- największa w zamku, obecnie cała obwieszona arrasami. Unikatowa kolekcja 137 arrasów utkanych w Brukseli na zamówienie króla Zygmunta Augusta, obrazy, meble oraz portrety polskich monarchów, to wszystko na długo zostanie w pamięci każdego zwiedzającego komnaty wawelskie.