Koncert charytatywny orkiestry Wojska Polskiego

      W dniu 6 grudnia 2018 roku w Zespole Szkół Mechanicznych Nr3 w Krakowie odbył się Koncert charytatywny orkiestry Wojska Polskiego na rzecz chorych na mukowiscydozę.

      Orkiestra Wojskowa w Krakowie jest najstarszą orkiestrą wojskową w Polsce. Powstała 14 lutego 1919r. przy 20 Pułku Piechoty Ziemi Krakowskiej, stacjonującym w Krakowie do 1939r.  W 1924r. została przekształcona w Orkiestrę Reprezentacyjną Dowództwa Okręgu Kraków V. W okresie międzywojennym zdobyła Mistrzostwo Orkiestry Armii – tytuł nadawany najlepszej orkiestrze Wojska Polskiego. Po II wojnie światowej, w roku 1946, ponownie utworzono orkiestrę przy 16 Pułku Piechoty 6 Pomorskiej Dywizji, a w roku 1953  przekształcono ją  w Orkiestrę Garnizonu Kraków. Wraz z powstaniem 6 Pomorskiej Dywizji Powietrzno-Desantowej orkiestra zaczęła występować w mundurach tejże jednostki. W roku 1993 zespół przeformowano w Orkiestrę Reprezentacyjną Krakowskiego Okręgu Wojskowego. W 1999r. stała się Orkiestrą  Reprezentacyjną  Korpusu  Powietrzno-Zmechanizowanego, później została włączona do 2 Korpusu Zmechanizowanego, po czym w roku 2001 powróciła do korzeni stając się Orkiestrą Garnizonową. W roku 2011 przeszła ponowną restrukturyzację. Od tej pory jest Orkiestrą Wojskową, podlegającą Dowódcy Garnizonu Warszawa.

      Orkiestra Wojskowa w Krakowie występowała w wielu krajach Europy, m.in.: we Włoszech, Francji, Niemczech, Belgii, Czechach oraz na Węgrzech i Ukrainie.
W lipcu 1999r., z okazji 50-lecia  powstania NATO, reprezentowała w Brukseli 3 nowo przyjęte kraje członkowskie.

Podczas koncertu młodzież wysłuchała m.in.


1.  Heal the world – arr. Ron Sebregts
2.  Backdraft –  arr. Masato Myokoin
3.  Thriller –  arr. Paul Murtha
4.  In the stone – arr. Paul Murtha
5.  The Lion King –  arr. John Higgins
6.  Blue moon –  arr. Warren Barker
7.  Agains all odds –  arr. David Stout
8.  Ojos de espana – arr. A. Thomys
 

 

Od  lat nasza Szkoła uczestniczy w akcji  charytatywnej na rzecz  Fundacji Matio  Fundacji Pomocy  Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę , która swoją działalność rozpoczęła 1997r.

Celem powołania Fundacji było:

Ø  stworzenie niezależnej organizacji, na którą mogliby liczyć wszyscy ciężko doświadczeni przez los, aby chorzy na mukowiscydozę i ich rodziny nie pozostawali sami z własną tragedią.  

Ø  uświadomienie całemu społeczeństwu wagi i skali zjawiska, tego, że mukowiscydoza to nie tylko problem osób nią dotkniętych, ale także tych, którzy jako zdrowi nosiciele mukowiscydozy, mogą się o tym dowiedzieć tylko w najokrutniejszy sposób – tracąc własne dziecko. 

Mukowiscydoza choroba genetyczna , choroba ogólnoustrojowa, która wpływa na pracę układu oddechowego, pokarmowego, jak i rozrodczego – wszystkie objęte nią obszary związane są z występowaniem w ich obrębie gruczołów śluzowych. Organizm chorego wytwarza śluz w nadmiernych ilościach. Mukowiscydoza to choroba dziedziczna, która dotyka osoby mające nieprawidłowy gen w 7. chromosomie.

Źródło: MATIO Fundacja Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę