Akademia dobrych manier – ABC SAVOIR- VIVRE I ETYKIETY

W poniedziałek 17 grudnia 2018 roku klasa 1D na swoich zajęciach gościła Panią Marię Łukaszewską- Ciesielską, absolwentkę Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz krakowskiej szkoły wizażu Beauty- Art. Pani Maria od 13 lat zajmuje się wizażem i stylizacją, pracuje na planach filmowych, podczas sesji zdjęciowych. Ponadto prowadzi szkolenia z zakresu Savoir-Vivre’u dla dzieci, młodzieży oraz warsztaty z wizażu i dress code’u w biznesie.

Kiedy mężczyzna nie przepuszcza kobiety w drzwiach?

W jakiej kolejności powiesić flagi?

Na które przyjęcia wypada się spóźnić?

Co oznacza napis „à cravate blanche” na zaproszeniu?

Jak zredagować oficjalnego SMS-a?

Do czego służy spodeczek przy filiżance?

Jak elegancko wręczyć wizytówkę?

Na te i szereg innych pytań uczniowie uzyskali w trakcie zajęć odpowiedzi. Szczegółowa tematyka warsztatów obejmowała:

– dobre maniery w miejscach publicznych

– przedstawianie się- zasady przy stole

– szacunek dla starszych- zasada pierwszeństwa

– komunikacja

– styl ubioru w sytuacjach oficjalnych

Po zakończeniu zajęć uczniowie otrzymali certyfikaty, a wiedza którą nabyli z pewnością zaowocuje w przyszłości, gdyż jak twierdzi specjalistka od manier i etykiety Dana May Casperson:

„Dobre maniery otwierają drzwi, których ani stanowiska ani pieniądze nie są w stanie otworzyć”