Lekcja przedsiębiorczości połączona z rozgrywką gry symulacyjnej Oil City

3 stycznia 2019 roku uczniowie klasy 1D odwiedzili Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie, gdzie w Czytelni Informacji Biznesowej i Europejskiej uczestniczyli w Lekcji przedsiębiorczości połączonej z rozgrywką gry symulacyjnej OIL CITY- GALICYJSKA GORĄCZKA CZARNEGO ZŁOTA.

Jest to planszowa ekonomiczna gra symulacyjna o początkach przemysłu naftowego w Galicji. Gracze wcielają się w postaci autentycznych dziewiętnastowiecznych przedsiębiorców. Działają w trzyosobowych spółkach. Kupują działki, zatrudniają wiertaczy, rozbudowują infrastrukturę, prowadzą wydobycie i sprzedaż wagonów z surowcami (nafta uzyskana z ropy naftowej, gaz, wosk). Prowadzą firmy w warunkach gwałtownie zmieniających się cen surowców. Inwestują w rozwój własnych działek i nawiązują współpracę z innymi spółkami. Wygrywa spółka, która po sześciu turach gry uzyskała największą wartość.  Inwestowanie, zarządzanie ryzykiem i praktyka przedsiębiorczości, nauka logicznego myślenia, planowania, współpracy, radzenia sobie w warunkach zmieniających się cen surowców, dopasowanie do potrzeb i warunków pracy z dużymi grupami, a także doskonała forma integracji grupy to najważniejsze zalety gry. Historyczna fabuła gry nawiązuje do działań, które podejmowali galicyjscy przedsiębiorcy naftowi – pionierzy przemysłu naftowego.

 

Gra  bardzo spodobała się uczniom, którzy z dużym zaangażowaniem, wcielając się w przedsiębiorców  rozegrali 6 tur, każdą podzieloną na 4 fazy: fazę wydarzenia historycznego(określenie cen zbytu surowców), fazę inwestycji (gracze decydują o zakupie sprzętu i przetwarzaniu ropy na naftę), fazę wydobycia (odwierty na działkach robotnikami lub wieżami w poszukiwaniu ropy, gazu i wosku ziemnego), fazę sprzedaży (gracze umieszczają surowce na wagonach i inkasują przychody). Podczas podsumowania uczniowie posługując się tabelą wypełnili karty wartości spółki, wpisując punktację za swoją grę. Zwycięską spółką została ta, które zdobyła najwięcej punktów (Damian Pietras, Hubert Tomczyk, Patryk Łuczywo). Gratulacje.