Relacja z wyjazdu 2017

Relacja z praktyk zawodowych

dla uczniów klas trzecich

2017

Technikum Mechanicznego nr 17
w Krakowie

W niedzielę 14 maja 2017 kolejna grupa naszych uczniów wyjechała na „unijne” praktyki do Berlina. Projekt jest finansowany z programu „POWER Wiedza Edukacja Rozwój” i pozwala naszym uczniom na odbycie praktyk zawodowych w Berlinie, na zdobycie nowych umiejętności zawodowych, poszerzenie znajomości języka, na zdobycie wiedzy o funkcjonowaniu zachodniego rynku pracy, na poznanie kultury i stylu życia naszego zachodniego sąsiada. Ale to również „szkoła życia” dla twardzieli. Bo trzeba umieć lub nauczyć się wielu użytecznych rzeczy (robienia zakupów, gospodarowania pieniędzmi, dbania o siebie, organizowania czasu, samodyscypliny i samokontroli, ponoszenia odpowiedzialności za własne postępowanie, funkcjonowania w pracy w międzynarodowym środowisku), ale trzeba też radzić sobie z własnymi emocjami ( rozstanie z mamą, dziewczyną, obojętność otoczenia, różnice kulturowe, które czasem trudno zaakceptować, trudności z językiem). Ale kto zda ten egzamin, może chodzić z wysoko podniesioną głową!

Wyjazd w 2017 roku był pierwszym etapem naszego nowego projektu będąc jednocześnie kontynuacja projektu realizowanego w szkole w latach 2015 – 2016. Po raz kolejny brało w nim udział 12 uczniów klas trzecich technikum, 3d i 3e.. Ponownie opiekunami wyjeżdżającej grupy byli nasi nauczyciele: Ewa Łaszczyk (język niemiecki) i Wiesław Sobesto (przedmioty zawodowe).

Naszym partnerem ze strony niemieckiej jest firma Berlink, która na spotkaniu organizacyjnym w pierwszym dniu pobytu dostarczyła naszym uczniom wszystkich niezbędnych informacji dotyczących komunikacji miejskiej, zasad funkcjonowania w nowym środowisku, zasad uzyskiwania ewentualnej pomocy medycznej, organizacji czasu wolnego i innych przydatnych informacji. Uczniowie mogli również w czasie tego spotkania dopytać o inne interesujące ich sprawy, wyjaśnić wątpliwości, zaprezentować się swoim pracodawcom, ale przede wszystkim (!) poznać opiekunkę grupy, Martę Laube, która natychmiast podbiła serca wszystkich naszych praktykantów. Marta czuwała nad naszą grupą 24/7 i pomagała rozwiązywać wszystkie nasze problemy.

 

A potem zaczęła się nasza codzienność. Praca w warsztatach samochodowych (7 do 9 godzin dziennie z godzinną przerwą na lunch):

 • KFZ 360
 • Optimal
 • MTB
 • Contessa
 • SOS

wykonywanie, zleconych przez właściciela warsztatu prac związanych z realizacją programu praktyk i tematem projektu :

 • diagnozowanie usterek w pojeździe samochodowym za pomocą przyrządów i urządzeń diagnostycznych,
 • naprawa układu przeniesienia napędu (sprawdzenie poprawności działania automatycznej skrzyni biegów, obsługa automatycznej skrzyni biegów, sprawdzenie poziomu oleju, szczelności obudowy skrzyni, sprawdzenie poprawności działania pompy hydraulicznej w skrzyni biegów, pomiar ciśnienia w obiegu sterującym automatycznej skrzyni biegów, demontaż z pojazdu automatycznej skrzyni biegów oraz ponowne jej zamontowanie po naprawie, wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów),
 • naprawa układu zawieszenia pojazdu (wymiana amortyzatorów, wymiana przegubów, drążków stabilizatora, wymiana wahaczy, drążków kierowniczych oraz demontaż i montaż kolumn McPersona),
 • naprawa układu hamulcowego pojazdu (demontaż klocków, szczęk oraz tarcz i bębnów hamulcowych, weryfikacja części, wymiana i montaż klocków, tarcz, szczęki bębnów hamulcowych, uzupełnienie płynu hamulcowego oraz odpowietrzenie układu),
 • obsługa układu jezdnego pojazdu (sprawdzenie ogumienia, wymiana opon, wyważenie kół),
 • obsługa układu smarowania silnika (wymiana oleju silnikowego, filtrów olejowych i powietrznych, sprawdzenie poziomu oleju w silniku),
 • naprawa układu elektrycznego w pojeździe (wymiana alternatora, reflektorów przednich i lamp tylnych oraz żarówek i ustawienie świateł),
 • sprawdzanie pojazdu po naprawie,

ale i codzienne życie. Uczniowie byli zakwaterowani u rodzin po 2- 3 osoby na terenie całego Berlina. Rodziny goszczące zapewniały nie tylko nocleg, ale również wyżywienie (śniadanie, kanapki do pracy i obiadokolację). Pozostałe potrzeby uczniowie pokrywali z kieszonkowego, które otrzymali od nas przed wyjazdem. Każdy uczeń otrzymał od nas również ubezpieczenie: KL, NW i OC oraz bilet komunikacji miejskiej na cały okres pobytu.

Ale praktyki w Berlinie to nie tylko praca, która czasem jest wyzwaniem, bo trzeba było pokonać własne słabości, odrzucić uprzedzenia, wykazać się z jednej strony twardością charakteru, a z drugiej strony elastycznością. To też zabawa i rozrywka. Uczniowie zwiedzali miasto, a więc zabytki, ale też komisy i salony samochodowe, przedzierali się przez namiastkę prawdziwej dżungli w Biosphare w Poczdamie, zapoznali się z miejscem gdzie odbyła się konferencja poczdamska, odwiedzali miejsca, w których Berlińczycy spędzają swój wolny czas – np. na rejsie statkiem po Wansee.

Mieli również czas na zakupy i rozrywkę. To były 3 tygodnie prawdziwego, „dorosłego” życia.

W połowie pobytu Berlink, nasza firma goszcząca, zorganizowała spotkanie ewaluacyjne. To dobry moment, aby wstępnie ocenić korzyści pobytu w Berlinie, ale również zgłosić ewentualne uwagi, które pozwalają nam na poprawienie jakości projektu. Drugą metodą ewaluacji było spotkanie na dzień przed wyjazdem. Jego otwarta forma dała możliwość oceny projektu zarówno dla organizacji goszczącej (Berlink) jak i wysyłającej (ZSM3) i praktykantów (uczniowie ZSM3). Był to też moment, kiedy konieczność formułowania pewnych wniosków pozwoliła naszym uczniom uświadomić sobie, jak wielkie korzyści przynosi taki projekt. Oprócz, oczywiście, spraw formalnych, „papierkowych”: każdy uczeń otrzymał Europass, zaświadczenie o udziale w praktykach zagranicznych ( w języku polskim i angielskim), potwierdzenie odbycia praktyki w Niemczech (w języku niemieckim), potwierdzenie i ocenę od konkretnego pracodawcy (w języku niemieckim).

Mamy nadzieję (graniczącą z pewnością), że również kolejne roczniki będą miały możliwość i chęć sprawdzenia siebie i swoich umiejętności zawodowych, bo ci, którzy w Berlinie zdali egzamin z „życia”, wrócili zadowoleni i udało im się nawiązać kontakty, które mogą im przynieść w przyszłości wymierne korzyści zawodowe.

Skip to content